У Первомайському краєзнавчому музеї святкували «Андрія»

Прийшла зима, скінчились усі польові роботи. Господарі склали реманент, полагодили сани. Жінки закінчили терти конопліта починають готуватися до Різдвяних свят. Грудень - це місяць у році, коли найдовші та найтемніші ночі , але саме він був чи не найвеселішим за всю зиму. Починаючи від«Пилипа»(28 листопада) молодь по селах збиралась на вечорниці. Для цього дівчата винаймали хату, найчастіше у самотньої жінки, за що розраховувалися продуктами. Вважалось неприйнятним брати за вечорниці гроші. Хлопці купували вино чи горілку та винаймали музик на свята. Першим було Введення (4 грудня).Найчастіше у цей час вже випадав перший сніг, і дівчата обов'язково вмивалися ним та витирали обличчя червоною крайкою (поясом) – «щоб було рожевим». У цей день спостерігали, хто першим зайде до хати (так званий «перший полазник»). Гарною прикметою вважалося, якщо першим гостем був молодий хлопець, а найгірше, - стара квола жінка. Через це господар дому, зазвичай, вставав до схід сонця, виходив у двір, а потім першим заходив до хати . У деяких селах запускали до хати пса, який і ставав «першим полазником».

Наступним святом було «Катерини» (7 грудня).Свята Катерина є покровителькою дівчат, тому саме в цей день вони ворожать«на долю».

Найвеселішим святом вважається «Андрія», що припадає на 13 грудня. За православними віруваннями, в цей день згадують святого апостола Андрія Первозванного (через те, що Христос покликав його до себе в учні першим).Саме апостолу Андрію було доручено нести християнську віру до країн Північного Причорномор'я та Подніпров'я. За легендою, припливши від гирла до дніпровських гір, святий Андрій зупинився в тому місці, де зараз Київ, і сказав своїм учням: «Чи бачите ці гори? На цих горах засяє ласка Божа, і буде великий город, і Бог збудує багато церков» . І вийшов на одну із гір та поставив там хрест.

Незважаючи на християнський характер цього свята, його традиції мають набагато глибше коріння, що сягає давніх слов'янських вірувань тих часів, коли наші предки вклонялись природнім стихіям і намагались їх задобрити. Так, головним атрибутом свята стала калита. Це ритуальний хліб, який випікають у вигляді кола, поділеного на 12 частинок ( як 12 місяців у році).Символічно піднімаючи калиту -сонце до сволока, відганяли ніч та холоди і закликали сонце й тепло.

Андрій – покровитель долі, йому моляться дівчата тахлопці, сподіваючись на гарних наречених. Як казали, «на Андрія доля приходить» .Саме через це для дівчат було дуже важливо, що покаже ворожіння: чи буде вона наступного року в парі, як будуть звати судженого, чи буде він гарним та заможним тощо. Гадання розпочинали ще в ніч напередодні свята. Ввечері збирались на вечорниці (хлопців не запрошували) і починали пекти балабушки (невеличкі кругленькі пампушки). Кожна дівчина мала принести в роті води із семи криниць, щоб замісити тісто. Хлопці те знали та чатували на дівчат біля колодязів і джерел, смішили їх та лоскотали, щоб вони не донесли ту воду. Іноді, коли хлопці були занадто завзяті,дівчатам доводилось відкуповуватись від хлопців, запрошуючи їх наступного дня на калиту. Коли балабушки були готові, кожна дівчина позначала свою кольоровою ниткою або стрічкою, після чого розкладали їх на невисокий ослінчик та запускали до хати собаку, некормленого цілий день. Слідкували: чию балабушку він з'їсть першою, та перша і вийде заміж. Якщо занесе балабушку у віддалений куток, то дівчина вийде заміж у далекі краї, а, не дай Боже, надкусить та покине, то взагалі наречений може її покинути. А ще насипали зерна, наливали у тарілку води та ставили поряд люстерко, запускали півня і слідкували, до чого спочатку підійде. Як до зерна, – буде наречений господарем, до води – п'яницею, а якщо вибере люстерко, - то буде неробою та франтом. Ще зранку перев'язувались поясом,а коли лягали спати, - викладали з нього хреста під подушку, примовляючи при цьому: «Живу в Києві на горах, кладу хрест в головах, з ким вінчатись, з ким заручатись, з тим і за руки держатись». Якщо після того присниться парубок, який візьме дівчину за руку, то то і є її доля. Іноді замість пояса використовували рушник, яким витирали обличчя, вмившись перед сном. Деякі дівчата ставили під ліжко миску з водою та робили«місточок» із паличок, тоді мав наснитися парубок, який переведе через нього. Ще дівчата ходили на вулицю та питали у перехожих їхнє ім'я,як назветься перехожий, так будуть звати і нареченого.

Уже ввечері на Андрія збирались на вечорниці «кусати калиту». Спочатку сходились дівчата й місили тісто для калити. Продукти приносили всі учасники дійства. Тісто робили солодке, із білого борошна, місили по черзі, від наймолодшої до найстаршої. Вироблену калиту прикрашали сушеними вишнями чи родзинками ,змащували медом та посипали маком. Запікали так, щоб була твердою .Також готували різні пісні страви (ці дні припадають на Різдвяний піст) на святкову вечерю. Хлопці приходили пізніше. Вони купували горілку та замовляли музик.

Коли всі збиралися, починалася забава. В першу чергу, обирали пана Калитинського. Він мав вартувати калиту та смішити тих, хто намагатиметься її вкусити. Зазвичай, це був найдотепніший парубок. Траплялося, що за весь вечір ніхто калити і не вкусить. Потім визначали, хто першим буде калиту кусати . Для того ставили рогачі та коцюбу навхрест та починали через них стрибати по колу. Той, хто нічого не зачепить, і буде першим паном Коцюбинським. Далі починалося дійство. Старша дівчина заносила калиту, високо піднявши її над головою та промовляючи: «Сонце заходить, а наша калита сходить». Назустріч їй виходила господиня хати із горщечком каші на рушнику зі словами: «Калита наша, оце тобі і каша! А нам дай краси і сили, щоб ми на світі славно жили!» Після цього калиту перев'язували червоною стрічкою та підіймали до сволока чи підвішували на рогачі, примовляючи: «У небо наша калита, у небо, а ти, сонечко, підіймися та на нас подивися,ми калиту чіпляємо та на місяць поглядаємо, свою долю, радість закликаємо». Біля калити ставав пан Коцюбинський та сторож, який тримав квача, вмоченого в масну сажу. Якщо хтось із учасників засміється, то сторож мав вимастити його сажею.Розпочинали забаву хлопці. Учасник «сідав верхи» на коцюбу та під'їжджав до калити, примовляючи: «Їду, їду калиту кусати». На що Калитинський відповідав: «А я буду по писку кресати». Відкусити калиту міг тільки той, хто не засміється. Але то було важко: всі сміялись, лоскотали Коцюбинського, заважаючи йому кусати калиту, та ще й в останній момент підтягували її до стелі так, що потрібно було стрибати. Веселощі тривали до півночі .Останньою до калити на рогачах під'їжджала дівчина і забирала її руками. Далі калиту ділили між усіма учасниками гри. Дівчата отримували свою частку задарма, тому що вони її місили, а хлопці за свою мали заплатити гроші. Після поділу калити всі сідали до столу вечеряти. Але під час вечері продовжувалася гра. Дівчата клали посередині неглибокої тарілки перстень і заливали його вином із медом. Хлопець мав дістати перстень губами, не замочивши носа, - тоді він незабаром ожениться та матиме гарну долю. Якщо ж вмочить носа, то ще парубкувати

В Андріївську ніч хлопці «гуляли» та мали право бешкетувати. Бувало, що парубки, яких не запросили «кусати калиту», засновували вулицю мотузками. Дівчата, повертаючись із вечорниць, заплутувались у тих мотузках, а хлопці починали їх визволяти. Все це зі сміхом та примовляннями. Якщо батько якоїсь дівчини не пускав її на вечорниці, то парубки могли зняти ворота та висадити їх на хату або викинути в ставок. Робили ще багато різних бешкетів, але ніхто не ображався, бо ж «Андрія».

На жаль, ця чудова традиція майже втрачена .Сьогодні ми часто святкуємо чужі для нас свята, намагаємось дотримуватись чужих традицій, які часто є суто комерційними. Дуже хочеться, щоб наша молодь поверталася до традицій свого народу. Аджетисячолітній досвід української культури та обрядовості має глибоке сакральне значення, важливе для самоідентифікації української нації.

Нині музей є місцем, де маємо можливість дізнатися про витоки нашої національної культури. У цьому місяці Первомайський краєзнавчий музей знайомив молодь із зимовою обрядовістю. 7 грудня до нас завітали студентки із Первомайського медичного коледжу ворожити «на долю». А 13 грудня святкували «Калиту». Було багато гостей: весела ватага діточок із садочка №32, студенти медичного коледжу та учні Первомайської міської гімназії. Свято вдалося. Кожен учасник спробував «вкусити калиту»,посмакув смачною обрядовою кашею та отримав шматок солодкої калити. Тож сподіваємось ,що такі заходи допоможуть популяризуватидавні звичаї, і молодь надалі буде відзначати саме наші традиційні свята.

Науковий співробітник

Первомайського краєзнавчого музею Олена Красіна

музей Андрія
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Фото
На Миколаївщині розпочато сезон літнього збору врожаю зернових, а разом із ним посилений габаритно-ваговий контроль на дорогах Миколаївської області. Так, сьогодні, 18 червня, року спільно з Патрульною поліцією у Миколаївській області інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області здійснюються заходи щодо проведення габаритно-вагового та документального контролю на а/д Н-24 у Южноукраїнську Миколаївської області, Первомайську та  Вознесен...
Фото
В Первомайске на улице Корабельная водитель автомобиля Москвич, сдавая назад, ударил припаркованный грузовик и скрылся с места происшествия. Момент происшествия запечатлела камера видео наблюдения. Об этом в Facebook в группе Первомайськ місто небайдужих сообщил Дмитрий Лучинский. "Помогите, пожалуйста, найти. Пьяный водитель совершил аварию по ул.Корабельная 1 и скрылся с места ДТП. Номер авто А 41-61 КИ Москвич светло-кофейного цвета.", - написал Дмитрий...
Фото
Вчора, 17 червня, близько 03:20 на в’їзді до смт. Підгородна Первомайського району 33-річний водій автомобілю ВАЗ-2106, за попередніми даними, не впоравшись із керуванням, виїхав за межі проїжджої частини, та допустив зіткнення із залізобетонною опорою лінії електропередач. Внаслідок автопригоди водій авто та його 28-річний пасажир із тілесними ушкодженнями різного ступеню тяжкості були доставлені до лікарні. Слідчими Первомайського відділу поліції ГУНП в...
Фото
Поліцейські продовжують шукати зниклу на Одещині  13 червня 11-річну Дар’ю Лук‘яненко. Проте навіть людське горе не зупиняє шахраїв, котрі заради наживи ладні переступити будь-які моральні принципи. Так, матері зниклої дитини зателефонував уродженець села Кінецпіль, який за визволення дівчинки запросив 10 тисяч долларів США, про це повідомив перший заступник голови Національної поліції України В’ячеслав Аброськін.  "В ході розшукових заходів, спрямованих н...
Фото
В минувшее воскресенье, 16 июня, около 7:05 на автодороге Благовещенск-Николаев возле Южноукраинска произошло ДТП, столкнулись Mitsubishi ASX и  Fiat Regata. Как сообщает отдел коммуникации полиции Николаевской области, в результате происшествия погибла 54-летняя пассажирка Fiat, водители получили телесные повреждения и были доставлены в медицинское учреждение. Устанавливаются обстоятельства дорожно-транспортного происшествия, назначено проведение эксперти...
Общество
На інформаційних сторінках учасників розміщено результати зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури, математики, фізики. Учасники можуть також завантажити картки результатів і скан-копії бланків відповідей з цих предметів. У разі виникнення сумніву щодо правильності встановлення результату учасник зовнішнього незалежного оцінювання може подати апеляційну заяву у письмовій формі до Українського центру оцінювання якості освіти. Апеля...
Политика
Шановні лікарі, медсестри, лаборанти, санітари, ветерани медичної галузі,  від щирого серця  вітаю всіх вас з професійним святом - Днем медичного працівника!   Немає в світі нічого важливішого і дорожчого ніж здоров'я! Тому кожний хоч раз у житті звертався до лікарів по медичну допомогу. Ми приходимо не тільки за лікарською допомогою, але й за розумінням і співчуттям. Добре слово помножене на досвід і знання медика – запорука успіху в роботі. Щиро бажаю ва...
Общество
Правоохоронці радять не розміщувати у мережі internet фото безпосередньо під час відпочинку. Адже інформацією про відсутність вас дома можуть скористатися квартирні крадії. Поділитися приємними враженнями можна по приїзду додому. Бажаємо гарних подорожей та приємного повернення!
Экология
На Южно-Украинской АЭС 11-14 июня представители ЕБРР - банка-кредитора Комплексной (сводной) программы повышения безопасности энергоблоков атомных электростанций (КсПБ), Консультанта-инспектора кредиторов (КИК) и Группы управления проектами провели мониторинг реализации мероприятий программы. Компания «Энергоатом» значительную часть мероприятий КсПБ реализует за счет кредитных средств Европейского банка реконструкции и развития и Евратома. Условием кредитн...
Новости по теме
Первомайський краєзнавчий музей запрошує на екскурсію!
У Мигії відбулося свято вшанування обдарованих дітей та їхніх наставників
Первомайський музей запрошує разом відзначити Міжнародний день захисту дітей!
Завтра у Первомайську відбудеться презентація збірки поезій Сашка Обрія «БУСОЛ»
Первомайців запошують цікаво провести час у краєзнавчому музеї
Первомайський музей запрошує на археологічну виставку предметів періоду античності
Історія може бути цікавою - Первомайський музей запрошує взяти участь у квесті!
Первомайський краєзнавчий музей запрошує провести побачення у стилі етно
У 2019 році відзначаємо 100-річчя утворення міста Первомайська
Первомайський краєзнавчий музей запрошує провести вихідні дні разом!