У Первомайському краєзнавчому музеї святкували «Андрія»

Прийшла зима, скінчились усі польові роботи. Господарі склали реманент, полагодили сани. Жінки закінчили терти конопліта починають готуватися до Різдвяних свят. Грудень - це місяць у році, коли найдовші та найтемніші ночі , але саме він був чи не найвеселішим за всю зиму. Починаючи від«Пилипа»(28 листопада) молодь по селах збиралась на вечорниці. Для цього дівчата винаймали хату, найчастіше у самотньої жінки, за що розраховувалися продуктами. Вважалось неприйнятним брати за вечорниці гроші. Хлопці купували вино чи горілку та винаймали музик на свята. Першим було Введення (4 грудня).Найчастіше у цей час вже випадав перший сніг, і дівчата обов'язково вмивалися ним та витирали обличчя червоною крайкою (поясом) – «щоб було рожевим». У цей день спостерігали, хто першим зайде до хати (так званий «перший полазник»). Гарною прикметою вважалося, якщо першим гостем був молодий хлопець, а найгірше, - стара квола жінка. Через це господар дому, зазвичай, вставав до схід сонця, виходив у двір, а потім першим заходив до хати . У деяких селах запускали до хати пса, який і ставав «першим полазником».

Наступним святом було «Катерини» (7 грудня).Свята Катерина є покровителькою дівчат, тому саме в цей день вони ворожать«на долю».

Найвеселішим святом вважається «Андрія», що припадає на 13 грудня. За православними віруваннями, в цей день згадують святого апостола Андрія Первозванного (через те, що Христос покликав його до себе в учні першим).Саме апостолу Андрію було доручено нести християнську віру до країн Північного Причорномор'я та Подніпров'я. За легендою, припливши від гирла до дніпровських гір, святий Андрій зупинився в тому місці, де зараз Київ, і сказав своїм учням: «Чи бачите ці гори? На цих горах засяє ласка Божа, і буде великий город, і Бог збудує багато церков» . І вийшов на одну із гір та поставив там хрест.

Незважаючи на християнський характер цього свята, його традиції мають набагато глибше коріння, що сягає давніх слов'янських вірувань тих часів, коли наші предки вклонялись природнім стихіям і намагались їх задобрити. Так, головним атрибутом свята стала калита. Це ритуальний хліб, який випікають у вигляді кола, поділеного на 12 частинок ( як 12 місяців у році).Символічно піднімаючи калиту -сонце до сволока, відганяли ніч та холоди і закликали сонце й тепло.

Андрій – покровитель долі, йому моляться дівчата тахлопці, сподіваючись на гарних наречених. Як казали, «на Андрія доля приходить» .Саме через це для дівчат було дуже важливо, що покаже ворожіння: чи буде вона наступного року в парі, як будуть звати судженого, чи буде він гарним та заможним тощо. Гадання розпочинали ще в ніч напередодні свята. Ввечері збирались на вечорниці (хлопців не запрошували) і починали пекти балабушки (невеличкі кругленькі пампушки). Кожна дівчина мала принести в роті води із семи криниць, щоб замісити тісто. Хлопці те знали та чатували на дівчат біля колодязів і джерел, смішили їх та лоскотали, щоб вони не донесли ту воду. Іноді, коли хлопці були занадто завзяті,дівчатам доводилось відкуповуватись від хлопців, запрошуючи їх наступного дня на калиту. Коли балабушки були готові, кожна дівчина позначала свою кольоровою ниткою або стрічкою, після чого розкладали їх на невисокий ослінчик та запускали до хати собаку, некормленого цілий день. Слідкували: чию балабушку він з'їсть першою, та перша і вийде заміж. Якщо занесе балабушку у віддалений куток, то дівчина вийде заміж у далекі краї, а, не дай Боже, надкусить та покине, то взагалі наречений може її покинути. А ще насипали зерна, наливали у тарілку води та ставили поряд люстерко, запускали півня і слідкували, до чого спочатку підійде. Як до зерна, – буде наречений господарем, до води – п'яницею, а якщо вибере люстерко, - то буде неробою та франтом. Ще зранку перев'язувались поясом,а коли лягали спати, - викладали з нього хреста під подушку, примовляючи при цьому: «Живу в Києві на горах, кладу хрест в головах, з ким вінчатись, з ким заручатись, з тим і за руки держатись». Якщо після того присниться парубок, який візьме дівчину за руку, то то і є її доля. Іноді замість пояса використовували рушник, яким витирали обличчя, вмившись перед сном. Деякі дівчата ставили під ліжко миску з водою та робили«місточок» із паличок, тоді мав наснитися парубок, який переведе через нього. Ще дівчата ходили на вулицю та питали у перехожих їхнє ім'я,як назветься перехожий, так будуть звати і нареченого.

Уже ввечері на Андрія збирались на вечорниці «кусати калиту». Спочатку сходились дівчата й місили тісто для калити. Продукти приносили всі учасники дійства. Тісто робили солодке, із білого борошна, місили по черзі, від наймолодшої до найстаршої. Вироблену калиту прикрашали сушеними вишнями чи родзинками ,змащували медом та посипали маком. Запікали так, щоб була твердою .Також готували різні пісні страви (ці дні припадають на Різдвяний піст) на святкову вечерю. Хлопці приходили пізніше. Вони купували горілку та замовляли музик.

Коли всі збиралися, починалася забава. В першу чергу, обирали пана Калитинського. Він мав вартувати калиту та смішити тих, хто намагатиметься її вкусити. Зазвичай, це був найдотепніший парубок. Траплялося, що за весь вечір ніхто калити і не вкусить. Потім визначали, хто першим буде калиту кусати . Для того ставили рогачі та коцюбу навхрест та починали через них стрибати по колу. Той, хто нічого не зачепить, і буде першим паном Коцюбинським. Далі починалося дійство. Старша дівчина заносила калиту, високо піднявши її над головою та промовляючи: «Сонце заходить, а наша калита сходить». Назустріч їй виходила господиня хати із горщечком каші на рушнику зі словами: «Калита наша, оце тобі і каша! А нам дай краси і сили, щоб ми на світі славно жили!» Після цього калиту перев'язували червоною стрічкою та підіймали до сволока чи підвішували на рогачі, примовляючи: «У небо наша калита, у небо, а ти, сонечко, підіймися та на нас подивися,ми калиту чіпляємо та на місяць поглядаємо, свою долю, радість закликаємо». Біля калити ставав пан Коцюбинський та сторож, який тримав квача, вмоченого в масну сажу. Якщо хтось із учасників засміється, то сторож мав вимастити його сажею.Розпочинали забаву хлопці. Учасник «сідав верхи» на коцюбу та під'їжджав до калити, примовляючи: «Їду, їду калиту кусати». На що Калитинський відповідав: «А я буду по писку кресати». Відкусити калиту міг тільки той, хто не засміється. Але то було важко: всі сміялись, лоскотали Коцюбинського, заважаючи йому кусати калиту, та ще й в останній момент підтягували її до стелі так, що потрібно було стрибати. Веселощі тривали до півночі .Останньою до калити на рогачах під'їжджала дівчина і забирала її руками. Далі калиту ділили між усіма учасниками гри. Дівчата отримували свою частку задарма, тому що вони її місили, а хлопці за свою мали заплатити гроші. Після поділу калити всі сідали до столу вечеряти. Але під час вечері продовжувалася гра. Дівчата клали посередині неглибокої тарілки перстень і заливали його вином із медом. Хлопець мав дістати перстень губами, не замочивши носа, - тоді він незабаром ожениться та матиме гарну долю. Якщо ж вмочить носа, то ще парубкувати

В Андріївську ніч хлопці «гуляли» та мали право бешкетувати. Бувало, що парубки, яких не запросили «кусати калиту», засновували вулицю мотузками. Дівчата, повертаючись із вечорниць, заплутувались у тих мотузках, а хлопці починали їх визволяти. Все це зі сміхом та примовляннями. Якщо батько якоїсь дівчини не пускав її на вечорниці, то парубки могли зняти ворота та висадити їх на хату або викинути в ставок. Робили ще багато різних бешкетів, але ніхто не ображався, бо ж «Андрія».

На жаль, ця чудова традиція майже втрачена .Сьогодні ми часто святкуємо чужі для нас свята, намагаємось дотримуватись чужих традицій, які часто є суто комерційними. Дуже хочеться, щоб наша молодь поверталася до традицій свого народу. Аджетисячолітній досвід української культури та обрядовості має глибоке сакральне значення, важливе для самоідентифікації української нації.

Нині музей є місцем, де маємо можливість дізнатися про витоки нашої національної культури. У цьому місяці Первомайський краєзнавчий музей знайомив молодь із зимовою обрядовістю. 7 грудня до нас завітали студентки із Первомайського медичного коледжу ворожити «на долю». А 13 грудня святкували «Калиту». Було багато гостей: весела ватага діточок із садочка №32, студенти медичного коледжу та учні Первомайської міської гімназії. Свято вдалося. Кожен учасник спробував «вкусити калиту»,посмакув смачною обрядовою кашею та отримав шматок солодкої калити. Тож сподіваємось ,що такі заходи допоможуть популяризуватидавні звичаї, і молодь надалі буде відзначати саме наші традиційні свята.

Науковий співробітник

Первомайського краєзнавчого музею Олена Красіна

музей Андрія
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
85 просмотров в марте
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Фото
Всіх жителів та гостей міста запрошуємо відвідати: -        виставку картин Івана Кострикіна «У передчутті весни»; -        виставку посуду з фондів Миколаївського обласного музею «Старофлотські казарми» «Від античності до сучасності», (експонується останній тиждень). -        виставку фотографій «Бойове братство», присвячену землякам, що загинули в зоні АТО; -        виставку «Народжені перемагати», присвячену бійцям-добровольцям із м. Первомайська; -    ...
Фото
Напомним, ранее сообщалось, что В Первомайске проходят учения по ликвидации условной аварии с утечкой хлора. Так, согласно распоряжению Кабинета Министров Украины от 27 декабря 2018 №1076 на территории города в период с 19 по 21 марта 2019 прошли командно-штабные учения с органами управления и силами гражданской защиты территориальной подсистемы единой государственной системы гражданской защиты Николаевской области. В командно-штабных учениях были задейств...
Общество
Після засідання міжвідомчої комісії з оцінки відповідності інвестиційних програм та проектів регіонального розвитку, що можуть фінансуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку, що відбулася 21 березня, Миколаївщина отримала два перехідні проекти затверджені до фінансування. Про це на своїй сторінці у мережі Фейсбук повідомив заступник голови Миколаївської обласної державної адміністрації Олександр Кушнір. "ДФРР - це ще один з інструм...
Аналитика
Сегодня, 22 марта, в связи с проведением плановых ремонтных работ на ПЛ-0,4 кВ ТП-180 будет временно прекращена подача электроэнергии на: ул. Первомайская, 1-39, ул. Черняховского, 1-34, ул. Луначарского, 37, ул. Днепровская, 2-60, ул. Гречаного, 1-40, ул. Южная, 2-34, ул. Одесская, 78 Работы будут проводится с 8:00 до 17:00, сообщает пресс-служба "Николаевоблэнерго".
Общество
31 березня в Україні відбудуться чергові вибори Президента України. Перевірити наявність і правильність Ваших даних, внесених до Державного реєстру виборців, можна особисто звернувшись з паспортом до відділу ведення Державного реєстру виборців за Вашим зареєстрованим місцем проживання. Перевірити інформацію про своє включення до Державного реєстру виборців також можна на офіційному сайті «Державний реєстр виборців»  в розділі "Особистий кабінет виборця", з...
Происшествия
Вчера, 20 марта, примерно в 18:50 возле дома №137 по ул. Олэны Пчилки в Первомайске неустановленный автомобиль совершил наезд на пешехода и, не оказав травмированному помощь, скрылся с места происшествия. 76-летнего пострадавшего с тяжелыми телесными повреждениями медики доставили в медицинское учреждение. Правоохранители изъяли части от транспортного средства, которые были оставлены на месте аварии, и начали поиски автомобиля и водителя причастного к ДТП....
Общество
Управління у справах дітей Первомайської міської ради розмістило у Facebook інформацію з банківськими реквізитами для допомоги у лікуванні хлопчика, котрий отримав удар струмом та залишився без батьківської опіки. "Шановні благодійники! Бажаючим надати допомогу на лікування малолітнього Сашка Тішкова, повідомляємо необхідні банківські реквізити." - йдеться у дописі. Громадська організація "ПМТІ"55213 м. Первомайськ, Миколаївська область, вул. Івана Виговсь...
Криминал
Угостив рюмкой водки и потом ударив по затылку молотком, двое парней отобрали у 36-летнего мужчины наручные часы и три мобильных телефона, которые якобы хотели приобрести.  Сообщение о том, что в подъезде дома по ул. Молодежной произошло преступление, к Южноукраинского отделения полиции поступило около 15:00 19 марта. Мужчина рассказал правоохранителям, что хотел продать мобильные телефоны и нашел двух покупателей. Договариваясь о цене, покупатели пригласи...
Общество
Одна з найбільш міфологізованих тем щодо вакцинації — реакції після щеплень. Дуже часто батьки помилково вважають їх небезпечними для здоров’я дитини та навіть відмовляються від вакцинації взагалі. В переважній більшості випадків такі реакції проходять самостійно. Жодної небезпеки здоров’ю дитини вони не несуть. Йдеться про такі поствакцинальні реакції, як підвищення температури, виникнення набряку, ущільнення чи почервоніння у місці ін’єкції. Здебільшого...
Новости по теме
Первомайців запрошують на відсяткування Масляної, що відбудеться на центральній площі
Первомайський краєзнавчий музей запрошує на персональну виставку живопису Івана Кострикіна
В минувшую субботу выбрали Мисс Первомайск 2019
Завтра в Первомайске пройдет конкурс красоты "Мисс Первомайск 2019"
У Первомайському музеї відбудеться відкриття виставки картин Івана Кострикіна
У Первомайську презентували книгу Юрія Островершенка «Павза. Миттєва юрба»
Житель Николаева продавал похищенную в сети конфиденциальную информацию
Вчера в Первомайске прошел кастинг "Мисс Первомайск - 2019"
Первомайських красунь запрошують до участі у конкурсі "Міс Первомайськ 2019"!
Первомайський краєзнавчий музей презентує виставку, присвячену 30-й річниці виведення військ з Афганістану